Туризм
Мостиська
Мостиський район знаходиться у південно – західній частині Львівщини і протягом багатьох століть залишається окрасою українського Прикарпаття.
Мостиська…Чим ваблять? У чому неповторність та унікальність цього міста?
Мостиська розташовані у мальовничій місцевості на річці Січній (колись Січниці), притоці Вишні, котра впадає в Сян, яка в свою чергу є притокою Вісли. Місто виникло на дуже давньому, важливому шляху із Західної Європи на Русь.З цього погляду промовистим і символічним є походження назви міста, яка походить від слова „мости” – які і донині обступають місто з
чотирьох сторін.
Найдавніші сліди перебування людини на цій території відносяться до епохи бронзи (ІІ тис. до нашої ери).Виявлені археологічні винахідки свідчать, що вже в першій половині першого тисячоліття нашої ери тут існували поселення, мешканці якого займалися землеробством та скотарством.Знайдені в навколишніх селах давньоримські монети свідчать про існувавші зв’язки з Римською імперією.
Археологічні дослідження, проведені в північній частині міста (урочище Діброва) свідчать про поселення людей у княжі часи.Було знайдено побутове знаряддя і куски виплавленого заліза із болотних руд з Х ст.Серед побутових речей – ножі, серпи, кераміка та монети.
В часи Київської Русі тут, крім поселень, виявляють укріплені городища.
Перша письмова згадка про Мостиська датована 1244 роком у Галицько – Волинському літописі.Саме тоді поблизу Мостищ (таку назву тоді мали Мостиська) відбувся бій князя Данила Галицького і князя Чернігівського Ростислава Михайловича (який з допомогою деяких галицьких бояр та угорського короля захопив галицький престол у 1241 році.) Причому у цій битві відзначився юний син Данила Лев.
У ХІІІ ст. Мостиська були боярським поселенням з укріпленим замком, яке було розташоване на підступах до князівської столиці Перемишля разом з іншими боярськими замками у Городку, Вишні (тепер Судова Вишня), Твіржі та Медиці (тепер у Польщі ).
У 1404 році Мостиськам було надане Магдебурзьке право.Як і кожне місто, яке користувалося цим правом, Мостиська мали типову забудову: в центрі – ринок з ратушею, від нього у всі чотири сторони прямі вулички. Тут кожного тижня відбувалися торги і один раз в рік – великий ярмарок, які сприяли зростанню міста, розвитку ремесла і торгівлі. В середні віки місто було добре укріплене, мало довкола рови, мури, вали, які захищали населення від ворожих нападів.
1404 р.надано проаво на будівництво костелу св.Яна (виділено два лани грунту – 22 гектари),а також луку і корчму.Костел тоді був дерев’яний (в 1550р. побудовано мурований).
1406 р. привілеєм короля Владислава Ягайла дозволено Феліксу Гербурту, магнату з Добромиля, заснувати другий костел – Домініканів, дерев’яний, (з 1598 р. – мурований.Побудовано також кляштор.
У 1578 р. монастир отримав землі на передмісті Закостілля.)
В кінці ХY ст., коли почалися ворожі напади на Галичину, Мостиська занепадають.У 1498 році турки, татари і волохи дуже зруйнували й спалили місто.В 1524 році татари на чолі з Асламом Султаном – братом кримського хана розташували поблизу Мостиськ свій кіш (похідний табір) і знову дуже спустошили місто, багато людей забрали у неволю.
Вже в 1545 році у місті був водогін.
1615 року в документах згадується про цегельню в Мостиськах, яка належала владі міста.Тут мешкали ремісники:теслярі, гончарі (деякі виробляли дахівку і гунсьори-коньки, а також дзвіночки, ліхтарики і прикраси), бондарі колісники, стельмахи, столяри, токарі.
В 1629 році Мостиська налічували до 1522 жителів.Часті татарські напади (понад десять разів), часті пожежі (понад сто разів, оскільки будівлі були, як правило, дерев’яні, 80%), хвороби приводили до великих людських втрат.
Значну групу серед міщан становила інтелігенція (з 1561 по 1642 рр. у Краківському університеті навчалося десять вихідців з Мостиськ).
Греко – католицька парафія була заснована на початку ХYІІ ст.Відсоток українців в південній частині Перемишльської землі був більший ніж поляків.
1611 року вперше українцям виділено земельну ділянку під православну церкву св. Юрія на війтівському валі, раніше українцям в місті не дозволялося мати церкву. По одній церкві мали три великі осередки: Ярослав, Лежайськ і Мостиська.Найбільшими меценатами були представники магнатів, багатої шляхти, духовенства.Серед них Юрій Мнішек, Ян Щесний Гербурт, княгиня Анна Острозька.Була тенденція якось поєднати старі міські поселення з резиденціями магнатів, перетворити їх в оборонні замки.
Друга половина ХYІ і особливо перша половина ХYІІ ст.– це період інтенсивного будівництва сакральних споруд.У Мостиськах було збудовано три костели, церква і біжниця (костел Св.Яна Хрестителя – 1550 р., колишній костел Св.Марії, тепер церква Св.Покрови -1636р., костел Домініканів -1695р.)
Мешканці міста ніколи не мирилися зі своїм тяжким становищем.Вони вели боротьбу проти своїх гнобителів.Особливий розмах вона набула у 1648 році, під час походу військ Б.Хмельницького на західноукраїнські землі.Мостиська мали замок і сильні укріплення.
Несприятливі політичні та економічні умови, стихійні лиха (у 1711 – 1712 рр.саранча знищила всі посіви, під час пошесті загинуло багато худоби), воєнні події привели до занепаду ремесла у місті.Лише у другій половині ХYІІІ ст. певного розвитку набуває виробництво тонкого льняного полотна, працюють пекарський, м’ясницький та шевський цехи.Місто знову славиться торгами і ярмарками.
У 1772 році, коли Австрія захопила Галичину, до її складу ввійшло і Мостиське староство.Місто налічувало у цей час 387 будинків,у яких проживало 2683 чол.
У 1786 році Мостиська разом з частиною сіл староства були передані у власність графові Ігнату Цетнеру як компенсація за відібрані у нього у державну скарбницю соляні копальні й ліси у околицях Надвірної.Тяжкий феодальний гніт.
Не дивлячись на занепад ремесла Мостиська стають важливим центром торгівлі великою рогатою худобою і кіньми.Ярмарки відбувались два рази на рік.У першій половині ХІХ ст. населення міста складали торгівці, ремісники і селяни.Крім кріпосних графа Цетнера, у Мостиськах було 18 селянських господарств, що належали католицькому священникові.
У середині 80- их років ХІХ ст.у місті існували лише дрібні промислові підприємства:цегельня, броварня, два млини.
1861 року була споруджена залізниця Львів – Перемишль, яка проходила недалеко Мостиськ і тому деякого розвитку набула торгівля.Торги відбувалися два рази на тиждень – по середах і п’ятницях.Чотири рази на рік відбувалися ярмарки.
Австрійський уряд приділяв мало уваги розвитку освіти в Галичині, прирікаючи українське населення на темноту і відсталість.Переважна більшість мешканців була неписьменною.Першу однокласну школу тут було відкрито лише у 1792 році.У другій половині ХІХ ст.в Мостиськах було відкрито 4 –х класну чоловічу і 1-класну жіночу школи з польською мовою викладання.Єдиним учбовим закладом з українською мовою навчання була церковно – парафіяльна школа.
Після розпаду Австро – Угорської монархії Мостиська ввійшли до складу панської Польщі.
1939 р.- возз’єднання українських земель.У грудні Мостиський повіт було ліквідовано і створено район.Місто стало районним центром Дрогобицької області.У 1940 році відкрито поліклініку з шістьма кабінетами.
24 червня 1941 року почалася гітлерівська окупація міста.
25 липня 1944 року війська Першого Українського фронту визволили Мостиська.Знову відновлено два цегельно – черепичні заводи, масло завод і промартіль, яка випускає різні столярні вироби.В серпні 1944 року відновила свою роботу райлікарня, поліклініка, дитяча і жіноча консультації, санстанція, аптека.З вересня 1944 року працює середня школа, в якій у 1946 році відбувся перший випуск, школа робітничої молоді, 2 восьмирічні, початкова та заочна школи.На околицях міста в 1957 році створено радгосп „Мостиський” тваринницького напрямку, а з 1960 року займався вирощуванням лікарських рослин.
Після ліквідації Дрогобицької області, Мостиський район був ліквідований, а його територія ввійшла до складу Городоцького району Львівської обл.)8 грудня 1966року Мостиський район було відновлено.До його складу ввійшли частина території Самбірського та Старосамбірського районів. Площа району – 820 кв.км.
В 1902 році між селами Баличі, Новосілки і Мочеради досліджено курганні могильники культури шнурової кераміки, яка датується ІІІ і першою половиною ІІ тис. до н.е. Подібний курган у 1935 р. виявлено біля с.Стоянці в урочищі Гайок.
У вересні 2000 року урочисто відкрито скульптуру Матері Божої з малим Ісусом на руках. Скульптори В.Яремчук і В.Пасікіра.
———————————————————————————————————————————————————————————
Туристична привабливість Мостищини
Мостиський край – це край багатої природи, який уже протягом багатьох століть залишається окрасою українського Прикарпаття. Тут проживають гостинні люди, які будують сучасну економіку і дбають про своє минуле.
Мостищину кожного року відвідує більше десятка мільйонів туристів.
Кожен, хто приїжджає на Мостищину, знаходить цікаве для себе.Сучасна туристична інфраструктура дозволяє організувати відпочинок на належному рівні.
Мостищина – це зелений край творчої музи – талановитих людей, що своєю творчістю прославили рідну землю.Ці славні люди – дивоцвіт культури –своїм корінням сягають і далекого минулого і є нашим сьогоденням.
Мостищина славиться такою могутньою особистістю, якою був Іван Вишенський – відомий полеміст, літературний і громадський діяч;Модест Менцинський – один з найбільш відомих оперних співаків світу, Тадей Дмитрасевич – талановитий педагог, автор ряду поем, п’єс, легенд, художніх картин, Богдан – Ігор Антонич – видатний український поет-лірик.Поетична спадщина Антонича кращими своїми здобутками входить у скарбницю української поезії. Яким Ярема – видатний вчений, педагог, психолог, літературознавець – виходець зс. Арламівська Воля.
Сучасні письменники-краєзнавці – Ярема Ткачук з Попович , Іван Саган, Володимир Зілінський, Михайло Лосічко, Йосип Гридовий,Нестор Хома, гуморист Іван Мартишко.
Мостичани бережно ставляться до пам’яті творців рідної історії, культури. В м.Судова Вишня встановлено пам’ятник І.Вишенському,в Мостиськах Тарасу Шевченку, Степану Бандері, меморіальні таблиці М.Менцинському в с.Новосілки та с.Хідновичі, Б.І.Антоничу – в с.Бортятино.Цього року в нашому районі в с.Новосілки відбудеться святкове дійство ,за участю творчої інтелігенції України з нагоди 135-річниці від дня народження оперного співака світової слави Модеста Менцинського.В 2009 році відкрито музей-садибу родини Антоничів в с.Бортятин.В різний час на Мостищині побували такі відомі історичні постаті як Петро Могила, Феофан Прокопович, Іван Франко, Юрій Липа, Олександр Олесь, Улас Самчук та інші.
В районі розроблена Програма розвитку туризму та зовнішньо-економічної діяльності в Мостиському районі на 2011-2015 рр.,яка передбачає покращення якості та розширення туристичних послуг; реконструкцію відпочинкових і туристичних закладів, особливо розвиток сільського (зеленого) туризму ; реконструкцію автомобільних доріг до туристичних місць, залучення вітчизняних та іноземних інвестицій.На основі цієї програми розроблені туристичні маршрути: Мостищина історична, Літературно-мистецька
Мостищина, Храми Мостищини, Туристично-краєзнавчий маршрут по історичних пам’ятках Мостищини та Судововишенщини „Святий дуб”.
———————————————————————————————————————————————————————————–
Туристичні маршрути Мостищини
І.Мостищина історична
(Історико – краєзнавчий музей „Мостищина” – церкви та костели міста –
Рудниківський палац.)
ІІ.Літературно – мистецька Мостищина
(с.Бортятино – с.Дмитровичі – м.Судова Вишня – м.Мостиська – с.Новосілки –
с.Хідновичі.)
ІІІ.Храми Мостищини
-Найстаріші церкви с.Дмитровичі і с.Стоянці
-Храми Судової Вишні
-Костел та церква с.Твіржа
-Церква с. Гостинцеве
-Церква на Заваді
-Храми м.Мостиська
-Костел на Закостіллі
-Церква с.Буховичі
-Костели с.Пнікут і с.Крукеничі
-Церква с.Хлиплі
ІY.Поповицькі форти
Y.Туристично – краєзнавчий маршрут по історичних пам’ятках Мостищини і Судовишнянщини „Святий дуб”
-Музей – садиба, церква с.Бортятино.
-Бортятинський ліс. „Святий дуб”, який має понад 1000 років, ікона в дубі, поклонялися ще язичники)
-м.Судова Вишня (НД,Ратуша,музей, храми…)
-с.Королино.Капличка в лісі.
-м.Мостиська (музеї, храми, палац…)
-с.Крисовичі.
-Поповицькі форти.
На території Мостиського району розташована унікальна і єдина у своєму роді на Україні історична пам’ятка часів І світової війни – залишки фортифікаційних оборонних споруд.В даний час на території Польщі розташовано 12 фортів, а в Україні – 6, але на нашій території вони краще збережені.
Ще у 1819 р. внаслідок погіршення австрійсько- російських відносин австрійська влада розпочала зміцнювати м. Перемишль, враховуючи його стратегічне положення і створила Центральну фортифікаційну коміссію.У 1855р. будівництво фортів оглянув цісар Франц-Йосиф І з дружиною.Фортеця була побудована з використанням досвіду будівництва фортець в Амстердамі і Льежі.Найбільш розбудованими і найміцнішими були форти YІ напрямку, які займали східну сторону фортеці та захищали найважливіші шляхи, що йшли зі Львова і з півдня, тобто з Добромиля.Група селиських фортів (с.Поповичі) була найпотужнішою, могла взаємозахищатися, була з’єднана земляними валами, оснащена електродвигунами, вентиляторами і рефлекторами.У даний час на території Польщі розташовано 12 фортів, а в Україні – 6, але краще збережені.
Всі бажаючі, які захочуть самі побачити вказані в посібнику місця,не будуть розчаровані, мандруючи трасою туристичних маршрутів і пізнаючи цей частково забутий, але гарний закуток України.
Великою подією у культурно-мистецькому житті не тільки нашого району, а й всієї України є проведення Міжнародного фестивалю мистецтв „Фортмісія.Інше звучання” на місці унікальної пам’ятки фортифікаційних споруд кінця ХІХ початку ХХ століття, який успішно проводиться кожного літа, і в якому бере участь творча богема, провідні виконавці з України, Польщі, Словаччини.Зараз, майже через 100 років,можна перефразувати відому істину: коли замовкли гармати – звучить музика.Фестиваль „Фортмісія”, котрий ми проводимо в с.Поповичі, сколихнув ці місця потужною молодіжною музикою, народною піснею,веселим безтурботним гамором студентів, а найголовніше – величезним рухом людей, які милувалися краєвидами нашої славної Мостищини,відвідували мистецькі виставки,слухали музику – одним словом – відпочивали. Плануємо відкрити на місці фортифікаційних споруд Музей-меморіал.
Проводиться ряд заходів,щодо розвитку міжнародного співробітництва в галузі туризму, минулого року учасники Народного хору „Вишня” Народного дому м.Судова Вишня побували в м.Генку Королівства Бельгії, де з святковою програмою виступали в Слов’янському домі, на святі був присутній радник посла України в Бельгії Олександ Мороз ,представники Бельгії були присутні на Міжнародному фестивалі „Фортмісія”.Делегація Мостиського району приймала участь в святі Героїв в с.Пикуличі Республіки Польща,Народний ансамбль пісні та музики „Соколи” районного народного дому приймали участь у святкуваннях повітових дожинків в м Кельце та с.Медика Республіки Польща
Проаналізувавши пам’ятні, історичні, національні звичаї та обряди, краєзнавчі, природні ресурси, стає очевидним, що сфера туризму є пріоритетним напрямком розвитку господарства Мостищини як фактор оздоровлення і виховання у людей різних вікових категорій патріотизму та любові до рідного краю.
В нашому місті функціонує центральна районна бібліотека площею понад 400 кв.м. з великим читальним залом, бібліотечним фондом 36 тис. примірників книг.При бібліотеці для людей похилого віку працює клуб „Надвечір’я”, яким керує Софія Василівна Гринько-директор ЦБС, заслужений працівник культури України.
Дітей шкільного віку обслуговує районна бібліотека для дітей з бібліотечним фондом 25 тис. примірників книг.Керує бібліотекою Ганна Йосипівна Леуш.
Адреса:вул.Грушевського, 18
м.Мостиська, 81300.тел..4-11-95
В районному Народному домі (директор Марія Косаревська) проводяться усі урочистості, культурно-освітні заходи, концерти та вистави. У Народному домі працюють і тішать глядачів своєю творчістю такі Народні колективи:
- Народний ансамбль народної пісні та музики „Троїсті музики”(Кер.Ігор Козубський)
- Народний драматичний театр „Ми”(Кер. Зеновій Богуцький)
- Народна хорова капела (Кер. Анжеліка Кравченко)
- Народний оркестр народних інструментів (Кер. Роман Мацьків)
- Зразковий дитячий ансамбль бального танцю „Рондо” (Кер.Евгенія Сорокіна)
А також проводять свої заняття танцювальний ансамбль „Веселі галичанки” (Кер.Т.Пилип’як), дитячий танцювальний колектив „Сузір’я” (Кер.Світлана Олійник), дитяча театральна студія (Кер.М.Каранько), студія брейк-дансу „Street masters” (Кер.Петро Ящишин), оздоровча група „Шейпінг-клас” (Кер.Ірина Химка)
Адреса:вул.Грушевського, 18
м.Мостиська, 81300.тел..4-14-73
В місті працює міський народний дім по вул.Рудниківській, керує ним Олександр Головач.
Історико – краєзнавчий музей „Мостищина”
Музей відкрито 1995 року.Площа -132,8 кв.м.
Фонди налічують 1840 одиниць збережень.Музей займає п’ять кімнат у бувшому будинку Омеляна Лебедовича, лікаря, громадського діяча, видатного просвітянина, який 1944 року емігрував до Німеччини.
В експозиції першої кімнати – пам’ятки археології.У другій – експозиція про діячів легіону Українських Січових Стрільців Галичини, національно – визвольні змагання у краї.У центральній кімнаті представлено старовинні меблі, речі, картини, 300 книжок рідкісних видань, та інш…
У 2000 році Управління культури Львівської облдержадміністрації надало Музеєві звання „Народного”.
Великий внесок у створення та розвиток музейної справи вніс Іван Тимофійович Саган, який був першим директором музею, істориком та краєзнавцем. Нині директором є Роман Григорович Новицький.
Адреса:вул.Грушевського, 21.
м.Мостиська, 81300.
Селянсько – фермерське господарство „Озеро” розташоване на околиці м.Мостиська, за 800 м від траси Львів – Шегині.Площа його – 4,7 га, з них 1,7 га – водна площа.Озеро обладнане під активний відпочинок та риболовлю.В наявности – пляж, парасолі, волейбольна площадка, човни, катамарани, автостоянка, бар. На мальовничому березі озера побудований відпочинковий комплекс з готелем, рестораном, баром, ігровим залом, сауною та автостоянкою.
Церкви та костели м.Мостиська
– Церква на Заваді Вознесення ГНІХ.Збудована у 1720 р.(гр – к.)
– Покровська церква – одна з декількох мурованих пам’яток середньовічної оборонної архітектури.Храм збудували у 1636 р,як костел Св. Марії.
Відновлена 1900 року.(правосл.)
– Церква св. Юра. Збудована у 1766 р.Відновлена 1991р. (гр – к.)
-Церква Вознесіння .Збудована у 2008 р.(правосл.)
– На Заваді – Церква блаж. священомученика Миколая Чернецького. Збудована у 2008 р.(гр – к.)
– Колишній Домініканський монастир 1404 р.Костел Марії Божої Неустанної Помочі, до якого в 1996 р. було повернуто однойменну ікону, короновану з благословення Івана Павла ІІ.
-Готичний костел Різдва Івана Хрестителя.Зафундував король Владислав ІІ Ягайло у 1404 р.Виконував і оборонні функції.Протягом останніх шести століть костел відновлювали лише двічі – у 1604 і 1904 рр.
– На Закостіллі. Костел св.Михаїла.
Церква св.Юрія
Греко – католицька парафія була заснована на початку ХYІІ ст.Відсоток українців в південній частині Перемишльської землі був більший ніж поляків.
1611 року вперше українцям виділено земельну ділянку під православну церкву св. Юрія на війтівському валі, раніше українцям в місті не дозволялося мати церкву. По одній церкві мали три великі осередки: Ярослав, Лежайськ і Мостиська.В 1647 р. парохом церкви у Мостиськах був отець Іван.Побудована в 1766 р. на оборонних валах, звалася „церква на валі”.Гроші на побудову церкви частково дав Ян Щесний Гербурт (з містечка Фельштина, нині Скелівка на Самбірщині), який мав в місті дерев’яний млин, а також Анна Могилянка – жінка воєводи – сестра Петра Могили.Церкві надавалося поле на Рудниках, а також в Добошівці та приміських селах.Пізніше цей привілей підтвердили польські королі Владислав ІY, Ян Казимир і Ян Собєский ІІІ.
Церква була дерев’яна, в стилі старих костелів і знищена зубом часу, на початку ХХ ст. розвалилася.На її місці побудовано в 1920-ім році муровану церковцю на 300 душ (1939 р. – невелика каплиця).У 1990 р.вона була добудована.
Костели Мостищини
1404 р.надано проаво на будівництво костелу св.Яна (виділено два лани грунту – 22 гектари), а також луку і корчму.Костел тоді був дерев’яний, а в 1550 р. побудовано мурований.
1406 р. привілеєм короля Владислава Ягайла дозволено Феліксу Гербурту, магнату з Добромиля, заснувати другий костел – Домініканів, спочатку дерев’яний, а з 1598 р. – мурований.Побудовано також кляштор.
У 1578 р. монастир отримав землі на передмісті Закостілля.
У 1622 -1624 р.р. пріором Домініканського ордену був Микола з Дунаєва.Зростає могутність духовенства.Монахи скуповують багато ділянок і будинків.
В ХYІІ –ХYІІІ cт. місто славилося гарним костелом і багатим пробоством.В першій половині монастир Домініканів мав, крім грунтів, гроші на 20000 злотих.1788 р. монастир був закритий.
В середині ХІХ ст. римо – католицька громада в монастирі утримувала школу.
Старовинні образи
с.Волиця
У музейній кімнаті – „Требник” ХYІІ ст.
„Псалтир” ХYІІІ ст.
с.Малнів
У церкві св. Параскевії –дорогоцінний іконостас;
– великий образ Пречистої Діви з Ісусом у колі старозавітних
пророків,намальований київськими художниками,які їхали
розмальовувати каплицю на Вавелі у м.Краків;
с.Твіржа
У церкві св.Михаїла – ікона,посічена татарським мечем (напади татар і турків на
Галичину з квітня 1498р.)
с.Хлиплі
У церкві св.Миколая – св.Євангеліє ХYІ ст.,написане старослов’янською мовою з кольоровими буквами,написаними фарбою на рослинній основі.
———————————————————————————————————————————————————————————
Видатні діячі історії та культури і Мостищина
-Граф Стадніцкій мав латифундії у с.Крисовичі.
1894р. цісар Франц Йосиф І приїхав на військові маневри,які відбувалися в Мостиському повіті.
Зупинявся у палаті Стадніцкого.Пожертвував гроші на будівництво школи.
-У с. Крукеничі на території природничого ліцею збереглися дерева з парку
ХYІІІ ст.На південній околиці збереглися єдині в області дольодовикові відкладення.
Головний Європейський водорозподіл.
–Граф Адам Дрогойовський,нащадок українських бояр,мав латифундії у с.Тамановичі.
Нащадок графа у 1500-их роках був перемиським українським Владикою,його портрет зберігався у палаті
Графа Дрогойовського.
-Іван Вишенський народився у 1545р. в м.Судова Вишня.
–Модест Менцинський народився у 1875р. у с.Великі Новосілки,проживав у 1988 – 1899 рр.
-1897 р. Іван Франко виставив свою кандидатуру на посла до австрійського парламенту у виборчому окрузі
Перемишль – Мостиська – Добромиль.
-Тадей Дмитрасевич народився у 1906р. у с.Дмитровичі біля Судової Вишні, учителював в рідному селі,у Судовишнянській с/ш, заснував музей історії міста.
-З 1925р. Богдан – Ігор Антонич мешкав в с.Бортятино біля Судової Вишні.
-Юрій Липа мешкав у Яворові у 1943 – 44 рр.,бував у м.Судова Вишня.
-Син Олександра Олеся – Олег Ольжич (поет,публіцист,керівник ОУН) перебував у с.Малнів навесні 1943 р.
–Яків Ярема – видатний український вчений – філолог, педагог народився і працював у с.Арламівська Воля.-Мостищину відвідували письменникиСтепанВасильченко,ОсипМаковей,В’ячеслав
Будзиновський,Василь Бобинський,Улас Самчук,Олена Теліга та інш.
———————————————————————————————————————————————————————————–
Можливі варіанти доїзду до Мостиського району
Розклад руху автобусів
АС-8 м. Львів (головний залізничний вокзал) довідка(032)238-83-08
Львів – Мостиська 05.30 – 20.30 інт. 10 хв.
Львів – Шегині 05.30 – 20.30 інт. 30 хв.
Львів – Буців 06.00; 13.00
Львів – Баличі 06.20; 15.15
Львів – Нижанковичі 07.00; 13.40
Львів – Боляновичі 11.00; 16.50
Львів – Старява 08.10; 13.16; 20.10
Львів – Зав”язанці 13.00; 14.45; 18,23;20.00
Львів – Гориславичі 08.30;15.20
Львів – Добромиль 06.25; 11.20; 16.25
Львів – Йорданівка 12.10;17.30
Львів – Циків ч/з Гусаків 10.40; 17.55
Львів – Циків ч/з Шегині 13.55; 19.40
Львів – Острожець 08.00; 11.47; 13.20;16.35; 19.07
Львів – Новосілки 10.25; 11.40; 17.20; 19.15
Львів – Воля Малнівська 10.30;18.00
Львів – Вишенька 08.00;10.04; 17.00; 18.45
Львів – Радохінці 07.20; 09.35; 14. 36; 17.10; 20.28
Львів – Раденичі 07.15; 15.00
Львів – Судковичі 08.50; 10.55; 15.50; 19.25; (20.50 НД)
Львів – Соколя 11.30; 19.50
АС – Мостиська довідка (0234) 4-12-44
Мостиська – Львів (кожні 10-25 хв.)
Баличі – Самбір 15.30
Самбір – Баличі 07.55; 18.50
Боляновичі – Львів 08.35; 15.20; 17.20
Львів – Боляновичі 07.05; 13.50; 15.30
Буців – Львів 08.15; 12.05; 16.45
Львів – Буців 11.15; 15.15
Воля Малнівська – Львів 07.20; 15.50
Львів – Воля Малнівська 12.10
Воля Малнівська – Самбір 08.45
Самбір – Воля Малнівська 07.20; 08.55;11.15;13.40; 15.40; 18.20
Вишенька – Львів 12.20
Львів – Вишенька 10.20;18.45
Добромиль – Львів 09.00; 13.10
Львів – Добромиль 08.20; 18.15
Зав”язанці – Львів 10.00; 18.35
Львів – Зав”язанці 07.50; 14.30; 16.30
Львів – Гориславичі 06.40;10.00;11.05;17.00
Львів – Нижанковичі 08.50; 14.40
Нижанковичі – Львів 11.25;18.05
Львів – Новосілки 13.10;18.50
Новосілки – Львів 07.35; 15.00
Львів – Острожець 13.25
Острожець – Львів 08.25; 17.05
Львів – Радохінці 11.15; 18.35
Радохінці – Львів 07.45; 14.10
Львів – Старява 09.35; 15.00
Старява – Львів 06.10; 10.50;16.40
Львів – Судковичі 10.25; 17.40; 19.15
Судковичі – Львів 06.35; 11.35;
Львів – Тамановичі 11.45; 18.45
Тамановичі – Львів 07.45; 12.55
Львів – Циків 12.40
Циків – Львів 06.20; 15.40
Чишки – Львів 07.20; 12.20; 16.20
Мокряни – Самбір 09.50
Самбір – Мокряни 18.40
Мостиська – Баличі 11.20; 17.00
Мостиська – Боратичі – Самбір 17.30
Мостиська – Бунів 15.30; 18.50
Мостиська – Вовчищовичі 11.20
Мостиська – Гусаків ч/з Нижанковичі 10.40
Мостиська – Острожець 15.25
Мостиська – Підліски 11.00;12.10; 17.30
Мостиська – Поповичі 11.00; 14.40
Мостиська – Стоянці 11.30; 18.00
Поповичі – Самбір 12.20
Самбір – Поповичі 09.00
Самбір – Бунів 11.00
Самбір – Кропильники 11.35; 13.40
Самбір – Підліски 07.20; 13.45; 14.20; 16.10
Самбір – Санники 06.35; 16.30; 18.15
Санники – Самбір 11.00
Самбір – Соколя 12.40
Соколя – Самбір 13.10
Самбір – Старява 07.20; 11.10; 15.30; 18.45;
Старява – Самбір 10.40
Самбір – Чишки 18.10
Самбір – Шегині 12.25; 12.20
Шегині – Самбір 17.20
Розклад руху поїздів
Приміський вокзал довідка (032)226 -10-06
Львів – Мостиська 2 Мостиська 2 – Львів
відправлення – прибуття відправлення – прибуття
05.12 – 07.28 05.04 – 06.55
08.47 – 11.20 05.30 – 07.58
13.45 – 15.54 07.38 – 10.10
17.30 – 19.55 11.30 – 14.48
19.48 – 21.56 16.47 – 18.52
20.45 – 23.02 20.05 – 22.20
________________________________________________________________________________________________________
Possible options Directions to Mostyska area
Bustimetable
AC-8 m. Lviv (maintrainstation) information (032) 238-83-08
Lviv – Mostiska 05.30 – 20.30 Int. 10 min.
– Shehyni 05.30 – 20.30 Int. 30 min.
– Butsiv 06.00; 13.00
– Balychi 06.20; 15.15
– Nyzhankovychi 07.00; 13.40
– Bolyanovychi 11.00; 16.50
– Staryava 08.10; 13.16; 20.10
– Zav”yazantsi 13.00; 14.45; 18.23; 20.00
– Horyslavychi 08.30; 15.20
– Dobromyl 06.25; 11.20; 16.25
– Yordanivka 12.10; 17.30
– Tsykiv c / GOOSE 10.40; 17.55
– Tsykiv c / Shehyni 13.55; 19.40
– Ostrozhets 08.00; 11.47; 13.20; 16.35; 19.07
– Novosilky 10.25; 11.40; 17.20; 19.15
– WoljaMalnivska 10.30; 18.00
– Wyshenka 08.00; 10.04; 17.00; 18.45
– Radohintsi 07.20; 09.35; 14. 36; 17.10; 20.28
– Radenychi 07.15; 15.00
– Sudkovychi 08.50; 10.55; 15.50; 19.25; (20.50 Sun)
– Sokolja 11.30; 19.50
AU – Mostyskacertificate (0234) 12.04.44
Mostiska – Lvov (every 10-25 min.)
Balychi – Sambor 15.30
Sambor – Balychi 07.55; 18.50
Bolyanovychi – Lviv 08.35; 15.20; 17.20
Lviv – Bolyanovychi 07.05; 13.50; 15.30
Butsiv – Lviv 08.15; 12.05; 16.45
Lviv – Butsiv 11.15; 15.15
WoljaMalnivska – Lviv 07.20; 15.50
Lviv – WillMalnivska 12.10
WoljaMalnivska – Sambor 08.45
Sambor – WoljaMalnivska 07.20; 08.55; 11.15; 13.40; 15.40; 18.20
Wyshenka- Lions 12.20
Lviv-Wyshenka 10.20; 18.45
Dobromyl – Lviv 09.00; 13.10
Lviv – Dobromyl 08.20; 18.15
Zav”yazantsi – Lviv 10.00; 18.35
Lviv – Zav”yazantsi 07.50; 14.30; 16.30
Lviv – Horyslavychi 06.40; 10.00; 11.05; 17.00
Lviv – Nyzhankovychi 08.50; 14.40
Nyzhankovychi – Lviv 11.25; 18.05
Lviv – Novosilky 13.10; 18.50
Novosilky – Lviv 07.35; 15.00
Lviv – Ostrozhets 13.25
Ostrozhets – Lviv 08.25; 17.05
Lviv – Radohintsi 11.15; 18.35
Radohintsi – Lviv 07.45; 14.10
Lviv – Staryava 09.35; 15.00
Staryava – Lviv 06.10; 10.50; 16.40
Lviv – Sudkovychi 10.25; 17.40; 19.15
Sudkovychi – Lviv 06.35; 11.35;
Lviv – Tamanovychi 11.45; 18.45
Tamanovychi – Lviv 07.45; 12.55
Lviv – Tsykiv 12.40
Tsykiv – Lviv 06.20; 15.40
Chyshky – Lviv 07.20; 12.20; 16.20
Mokryany – Sambor 09.50
Sambor – Mokryany 18.40
Mostyska – Balychi 11.20; 17.00
Mostyska – Boratychi – Sambor 17.30
Mostyska – Buniv 15.30; 18.50
Mostyska – Vovchyschovychi 11.20
Mostyska – Goose c / Nyzhankovychi 10.40
Mostyska – Ostrozhets 15.25
Mostyska – Pidlisky11.00; 12.10; 17.30
Mostyska – Popovici 11.00; 14.40
Mostyska – Stojance11.30; 18.00
Popovici – Sambor 12.20
Sambor – Popovici 09.00
Sambor – Buniv 11.00
Sambor – Kropylnyky 11.35; 13.40
Sambor – Stojance07.20; 13.45; 14.20; 16.10
Sambor – Sannyky 06.35; 16.30; 18.15
Sannyky – Sambor 11.00
Sambor – Sokolja12.40
Sokolja- Sambor 13.10
Sambor – Staryava 07.20; 11.10; 15.30; 18.45;
Staryava – Sambor 10.40
Sambor – Chyshky 18.10
Sambor – Shehyni 12.25; 12.20Shehyni – Sambor 17.20
Schedule oftrainsSuburbanStationinformation (032) 226 -10-06
Lviv – Mostiska 2 – Lviv
05.12 – 07.28 05.04 – 06.55
08.47 – 11.20 05.30 – 07.58
13.45 – 15.54 07.38 – 10.10
17.30 – 19.55 11.30 – 14.48
19.48 – 21.56 16.47 – 18.52
20.45 – 23.02 20.05 – 22.20
———————————————————————————————————————————————————————————
———————————————————————————————————————————————————————————
Заклади харчування на території Мостиського району
№ п/п |
Назва підприємства, тип , його приналежність
|
Адреса, телефон,
|
К-сть посадкових місць |
Ресторани |
|||
1 |
«Промінь» ППЛаванда |
м. Мостиська, вул. Грушевського, 4 (0234) 5-49-68 |
108 |
2 |
«Оазис»
|
м. Мостиська, вул. Зелена, 6 (0234)2-02-12
|
80 |
3 |
«Міраж» ТзОВ «Інтур» |
м. Судова Вишня, вул. Загороди, 205 (0234)3-79-67 |
100 |
4 |
«Мисливець» ТзОВ «Богемія» |
м. Мостиська, вул. Грушевського, 49б (0234)2-51-33 |
50 |
бари |
|||
1 |
Лучечко П.І. |
Мостиський р-н, с. Арламова Воля |
12 |
2 |
ПП «Роман» |
Мостиський р-н. с.Арламова Воля |
10 |
3 |
Збирко Л.М. |
Мостиський р-н. с.Арламова Воля |
10 |
4 |
«Гостинний двір» ПП «Транс Олег Плюс» |
Мостиський р-н. с.Гостинцеві (0234)2-50-64 |
20 |
5 |
П-ць Тропак І.І. |
Мостиський р-н. с.Гусаків |
30 |
6 |
П-ць Молінський І.Й. |
Мостиський р-н. с.Новосілки |
15 |
7 |
П-ць Голдак Н.С. |
Мостиський р-н. с.Новосільці |
10 |
8 |
«Елада» |
Мостиський р-н. с.Воля Садківська, |
40 |
9 |
П-ці Щур З.Р., Щур З.В. |
Мостиський р-н. с. Липники |
12 |
10 |
П-ць Прийма Г.Г. |
Мостиський р-н. с.Малнів |
28 |
11 |
П-ць Гамрацей Р.М. |
Мостиський р-н. с.Шегині |
10 |
12 |
«Світлиця» |
Мостиський р-н. с.Шегині |
20 |
13 |
П-ць Кошик М.В. |
Мостиський р-н. с.Шегині |
12 |
14 |
П-ць Маскаль Г.І. |
Мостиський р-н.с. Раденичі |
12 |
15
|
П-ць Панич В.С. |
м. Мостиська, пл.. Ринок, 5 (0234)2-01-11 |
16 |
міні-бари |
|||
1. |
«Дует» |
м. Мостиська, вул. Зелена, 6 |
20 |
2
|
«Корчма» ТзОВ “Богдан” |
м. Мостиська, вул. Грушевського,3 (0234)4-31-66 |
10 |
кафе |
|||
1 |
П-ць Жук М.І. |
Мостиський р-н.с. Годині |
20 |
2 |
Романишак П.М. (райспоживспілка) |
Мостиський р-н.с. Гостинцеві |
128 |
3 |
Копитко М.І. |
Мостиський р-н.с. Золотковичі |
20 |
4 |
Гусаківське СТ |
Мостиський р-н.с. Хідновичі |
20 |
5 |
Кузьо М.П. |
Мостиський р-н.с. Хідновичі |
15 |
6 |
«Колиба» |
Мостиський р-н. с. Волиця (0234)2-70-21 |
76 |
7 |
«Віраж» |
Мостиський р-н.с. Волиця |
50 |
8 |
«Світлиця» |
Мостиський р-н. с.Шегині |
40 |
9 |
Пильо А.З. |
Мостиський р-н. с.Шегині |
20 |
10 |
«24.00» |
Мостиський р-н. с.Шегині |
64 |
11 |
“Людмила” |
м. Судова Вишня, вул.. Франка, 2 (0234)3-51-75 |
20 |
12 |
«Європа» ТзОВ “Галичина” |
м. Мостиська, вул.. Грушевського, 51 (0234)4-19-63 |
36 |
13 |
ТзОВ “Мостнафта” |
м. Мостиська, вул.. Галицька, 64 (0234)4-36-02 |
16 |
14 |
«Соколянка» |
м. Мостиська, вул..Грушевського,8 (0234)2-50-40 |
60 |
15 |
«Галактика смаку» |
м. Мостиська, вул.. Міцкевича, 16 |
36 |
16 |
«Молодіжне» |
м. Мостиська, вул.. Грушевського, 1 |
70 |
17 |
«Еліта» |
м. Мостиська, вул.. Гайдамацька, 6 |
62 |
18 |
«Козацькі страви» |
м. Мостиська, вул.. Міцкевича, 10 |
37 |
кафе-бари |
|||
1. |
«Барон» ПП. “Руно” |
м. Судова Вишня, вул. Загороди, 203 (0234)3-56-32 |
43 |
2. |
«Корона» ТзОВ “Ігвол” |
м. Мостиська, вул.Шевченка, 154 (0234)4-13-22, 2-52-39 |
52 |
3. |
П-ць Галабуд О.Г. |
м. Мостиська, вул.Гайдамацька, 2 (0234)4-13-08 |
60 |
4. |
«Папілон» |
м. Мостиська, вул. Шевченка, 33 (0234)4-33-85 |
60 |
5. |
«Мрія» |
М. Мостиська, вул. Грушевського, 1 (0234)2-00-06 |
60 |
6. |
«Легенда» |
м. Мостиська, вул.Гайдамацька, 2а (0234)4-33-94 |
60 |
7. |
«Таверна» |
Мостиський р-н. с.Крукеничі (0234) 6-77-35 |
20 |
8. |
«Корчма» |
Мостиський р-н. с.Воля Садківська |
25 |
шашлична |
|||
1.
|
ПП. “Кондор” |
м. Мостиська, вул. Шевченка, 33а (0234)4-13-18 |
20 |
буфет |
|||
1. |
Крукеницьке СТ |
Мостиський р-н. с. Зав`язанці (0234)6-76-18 |
12 |
піцерія |
|||
1. |
«Палермо» ТзОВ “Маркет” |
м. Мостиська, вул. Галицька, 2 (0234)2-50-46 |
87 |
2 |
м. Мостиська, вул. Галицька, 2 (0234)2-50-46 |
87 |
———————————————————————————————————————————————————————————-
Заклади розміщення на території Мостиського району
№ п/п |
Назва підприємства, тип , його приналежність
|
Адреса, конт.телефон,
|
Кількість |
Кількість номерів
ліжкомість1
Готель «Корона»
м. Мостиська, вул.Шевченка,154
(0234) 4-13-22
8
17
2
Готель «Міраж»
м. Судова Вишня, вул. Загороди, 205 в
(0234)3-51-34
59/70
100/150
3 Мотель « Світлиця»
Мостиський район, с. Шегині
6/8
9/16
4
Будинок відпочинку для водіїв”Барон”
м. Судова Вишня, вул. Загороди, 204 в
6
12
5
Готель «Мисливець»
м. Мостиська, вул. Грушевського, 49 б
(0234)2-51-33
7
14
6
Мотель « Еллада»
Мостиський район, с.Воля Садківська
097752444
5
7
7
Мотель « Гостинний двір»
Мостиський район, с.Гостинцеве
(0234)2-50-64
5
7
8
Мотель «Мрія »
м. Мостиська, вул.Грушевського,1ж
(0234) 2-00-06
6
10